facebook [#176] Created with Sketch.

Blog

Életmód, ami mindent meghatároz

A hormonális betegségek, mint például a pajzsmirigy problémák, PCOS vagy a cukorbetegség, komoly kihívásokat jelenthetnek az életünkben. Ebben a bejegyzésben megtudhatod, hogy miért kulcsfontosságú az életmódváltás, és miért nem elegendő csak a gyógyszereket szedni.

elolvasom
Egészségközpontú hozzáállás
- Ha a tünetet akarod kezelni vedd be a gyógyszert, de ha a kiváltó okot akarod kezelni, akkor válts életmódot!

- Az egyik legfontosabb az olyan ételek fogyasztása, amelyek gazdagok vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban. Ezek a tápanyagok segíthetnek csökkenteni a gyulladást és javítják az anyagcserét, mely szervezetünk megfelelő működésének egyik alappillére.

- A megfelelő étkezés nem csak jó közérzetet biztosít, de mellette segít megőrizni emésztő rendszerünk harmóniáját. - A rendszeres mozgás segít csökkenteni a stresszt, javítja az anyagcserét és segít fenntartani az egészséges testsúlyt. Válassz olyan tevékenységeket, amelyeket igazán szeretsz, amit rendszerszinten be tudsz építeni az életben hosszú távon is.

- Keresd meg azokat a stresszcsökkentő módszereket, amelyek neked a legjobban működnek, például meditáció, légzőgyakorlatok vagy relaxációs technikák. Fontos, hogy időt szánj a pihenésre és a feltöltődésre is.

- Az életmódváltásnak nagy szerepe van a hormonális betegségek kezelésében. A gyógyszerek fontosak, de az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a stresszkezelés is elengedhetetlenek a teljes egészség és jólét eléréséhez.

FEOL Podcast

Bokányi Zsolt vendége voltam a Fejér Megyei Hírportál Podcast műsorában, ahol számos egészséges életmóddal kapcsolatos témát érintettünk. Részletesen beszéltem a PCOS betegségem legyőzéséről, az általam preferált mozgásformákról, és többek között a manapság rendkívül nagy mértékben előfordulú testképzavrról.
sound-loud meghallgatom

Az egészséges testkép fontossága

Rengeteg nőnek van negatív kapcsolata a mérleggel, és ezért nem is hibáztathatjuk őket.
A 2000-es évek médiája folyamatosan a vékony testalkat elérését hirdette, mely a nők egy egész generációjának okozott testképzavarokat és önértékelési problémákat, amit nem könnyű feloldani magunkban.
elolvasom
Egy korszak béklyója
- A 90'-es években születtél és a 2000-es évek elején nőttél fel? Ha most ezt a bejegyzést olvasod, szinte biztosra veszem, hogy negatív kapcsolatod van a mérleggel. Minden időszaknak megvolt és meg is van a divat, illetve a test ideálja. Én abban az időben nőttem fel, ahol vékonynak lenni volt divat, és bizony sokaknál ez sajnos pontosan így van beragadva egészen a mai napig.

- Sosem tartoztam a vékony lányok közé. Egészen gimi végéig az volt a célom, hogy minél vékonyabb combjaim legyenek, réssel közöttük. Ismerős..?
- Sok időbe telt felismernem, hogy már csak az alap genetikámból adódóan sincs ennek nagy esélye, ezért meg kellett szabadulnom ettől a berögződéstől.
Félre értés ne essék, nincs gond a vékony testalkatú lányokkal, nagyon csinosak!

- A gond a sok felesleges nyomással volt, ami a médiából áradt azok felé, akik más testalkattal rendelkeztek. Sőt, ez a nyomás nem csak őket érintette, hanem az alapvetően átlagos, vagy karcsú lányokat is, akik szinte csont és bőrre fogyasztották az előnyös külsejüket, csak hogy megfeleljenek egy beléjük ültetett ideálnak.
Minden fejben dől el
- Az ezredfordulót követően az 1200 kalóriás étrendek jöttek divatba, fogyasztó teák kerültek forgalomba, és mindenhol a zsírégetésről írtak. A magazinokban, filmekben, sorozatokban pedig a nagyon vékony női testalkat volt az ideál.

- Mi több, az a tévhit terjedt el, hogy a súlyzós edzés férfiassá teszi a nőket. Ezért még inkább a folyamatos diétázás és a végtelen kardió edzések lettek számukra népszerűbbek.
- Miután lefogytam 70 kg-ról nagyjából 52 kg-ra, nem lettem boldogabb. Rájöttem, hogy nekem akkor is erős az alsó testem, ha egyébként már nagyon vékony vagyok. Ott volt a fordulópont, és onnantól egészen más célt kezdtem el követni. Élveztem, hogy erős, energikus vagyok, ami mellett formálódik a testem és nőiesedem.

- Ne azért eddzetek, hogy beilleszkedjetek az épp aktuális szépségideálba. Eddzetek azért, hogy erős, energikus, egészséges nők legyetek! Élvezzétek a sportot, szeressetek mozogni!

Edzőtermi etikett

A konditerembe járás egy közösségi tevékenység, ahol bizony tekintettel kell lennünk másokra. Az általános odafigyelésen túl érdenes néhány alapvető higénikus és illembeli tényezőre figyelnünk. Persze mindig lesznek emberek akik bosszúságot okoznak másoknak, de ez cikk segíthet abban, hogy lehetőleg ne mi legyünk azok, akik miatt az ilyen bejegyzéseknek létjogosultsága van.

elolvasom
Higiénia
- A higiéniát talán ki sem kellene itt emelnem, mert legalapvetőbb dolognak tartom. Az edzéshez mindenképpen hozz magaddal törölközőt, és használd is. A törölközővel igyekezz minden jellegű izzadtságot letörölni magad után, legyen szó gépről, kézisúlyzóról, vagy rúdról, az eszközöket olyan állapotban hagyd ott másoknak, ahogyan te is szívesen használnád más után. Bizonyos termekben szoktak kitenni papirtörlős tekercseket is, ami a legjobb az eszközök letakarítására magad után, de sok helyen nincs, így marad a törölköződ.

- Az edzés velejárója az izzadás, amennyiben nem izzadsz edzés közben, vélhetően nem is csinálod elég intenzíven. Teljesen természetes, hogy izzadunk, vannak szagok, és lesznek is, ugyanakkor egy megfelelő típusú stift használata rengeteget segít abban, hogy mérsékelni tudjuk a belőlünk áradó kellemetlen szagokat. Jó, ha van több edzés setünk, így elég egy héten egyszer kimosni őket együtt, hogy az edzésekre tiszta ruhákban tudjunk érkezni.

- Mindenképpen érdemes fenntartani egy cipőt csak a termi tevékenységekre, és azt nem használni utcán, sem kültéri futásra, sem egyebekre.
Rend a lelke mindennek
- A rend nem mindenki számára jelenti ugyanazt, és ezzel alapvetően nincs is semmi baj. Ha saját környezetünkben urai vagyunk a káosznak, és ez jól működik számunkra, akkor létezzünk úgy, viszont a közösségi terek használata során, mint amilyen például egy konditerem, mindenképpen érdemes igazodnunk bizonyos normákhoz.
Egy teremben mindennek megvan a rendeltetésszerű helye, mely szerencsés esetben logikai és praktikusságbeli elvek alapján lett meghatározva. Ezért igyekezzünk minden egyes eszközt annak használata után visszarakni a helyére. Például a tárcsa tartók esetében általában minden súlytípusnak van egy külön rúd ahova való. Ha nincsen nekik súly szerint külön tartórúd, akkor pedig az az elv, hogy a legnehezebb tárcsa van legalul, és a legkönnyebb legfelelül.
- A rudakról ha végeztél, mindig vedd le a súlyokat és tedd őket vissza a megfelelő helyükre. A legtöbben súly nélküli rúddal melegítenek be.

- A csigás gépek esetén, ahol különféle rudakat és markolatokat tudunk csatlkoztatni a kábel végére, ott is használat után vegyük le az adott markolatot az eszközről és tegyük vissza a markolatok közé.

- Ami pedig a cuccaidat, és felszereléseidet illeti, ne hagyd őket szanaszét, mert sokan azt feltételezik, ha cuccok vannak valamely gép mellett, akkor az használatban van, csak épp valamiért nincs itt az illető.
Eszközök foglalása
- Bizonyos helyek frekventáltabbak más termeknél, így könnyen előfordul, hogy egyik másik népszerű géphez sor alakul ki. Természetesen fontos a kellő pihenő a gyakorlatok között, főleg ha már komolyabb súlyokkal dolgozol, ugyanakkor, ha minden gyakorlat között 5 perceket fogsz telefont nyomkodni nem csak az edzésed nem lesz hatékony, hanem egy csúcsidőben pörgő teremnél némi torlódást is okozhatsz. Természetesen, amiért fizettél a belépésért effektíve annyi időt töltesz egy gépnél, amennyit akarsz, de ha hatékonyan és intezíven edzel, akkor egy eszközön 4-5 sorozatnál többet nemigen csinálsz és a pihenő időid sem többek 1-2 percnél. Természetesen így is előfordulhat, hogy valaki megkérdezi, hány sorozatod van hátra, vagy azt, hogy beszállhat-e csinálni, amíg te pihensz, aminek az eldöntése abszolút rajtad áll.

- Fontosak az edzőtársak, és ha együtt jártok mindig tudjátok egymást húzni, segíteni, bíztatni, amikor épp a másiknak olyan napja van, hogy semmi kedve edezni. Ugyanakkor megfigyelhető az együtt edzőknél is az a jelenség, hogy befoglalnak egy gépet, és ketten ülnek rajta fél órákat a fejenként 4-4 sorozatukkal, mert ahelyett, hogy a sorozatok között a légzésük normalizására figyelnének, helyette mindenféle témáról beszélgetnek percekig. Itt is ugyanaz áll fenn mint az előző esetben:
-Senki sem korlátoz benne, hogy ezt tegyétek, a lényeg, hogy jól érezzétek magatok, de ha a túlzott traccsolás helyett az edzésre figyeltek, nem csak a végzett munka lesz hatékonyabb, de még a terem dinamikáját sem bontjátok meg.
Ne zavarjunk másokat
- Rajtunk kívül elég sokan edzhetnek egy adott időpontban, úgyhogy érdemes nagyon odafigyelnünk a mozgásunkra.
Nem feltétlen szerencsés dolog valakinek a háta mögött mászkálni, mikor gyakorlatot csinál, főleg ha nehezebb súlyokkal teszi azt. Függetlenül attól, hogy Te úgy érzed siman elférsz mellette, vagy mögötte, azzal, hogy túl közel mész hozzá a gyakorlata közben, megzavarod a koncentrációban és mellette egy esetleges baleset lehetőségét is megteremtheted. Ha nem tudsz valakit kikerülni tisztes távolsággal miközben a gyakorlatát csinálja, akkor inkább várd meg azt a fél percet míg befejezi.

- Emelett ügyeljünk arra, hogy mi ne legyünk útba másoknak indokolatlanul. Például a kézi súlyzós szekciónál ha levesszük a tükör előtt a súlyzókat a rack-ről, ne ott kezdjünk el pumpálni, ahova mások is mennének majd súlyzókat levenni, vagy visszarakni, hanem menjünk néhány méterrel odébb, ahol szabad a mozgásterünk.
- A következők inkább férfiakra vonatkoznak, de tisztelt uraim: jómagam is tudatában vagyok annak, hogy a megfelelő kilégzés az erő kifejtésekor mennyire fontos, ugyanakkor nem biztos, hogy szükség van hatalmas ordításokra, nyögésekre és öblös káromkodásokra, amikor vörösödő fejjel a "na még kettő belemegy" elvvel megtolják a sorozat végét.

- Nagyjából hasonló kategória, a súlyzók és a rudak indokolatlan földhöz csapkodása és dobálása. Valószínűleg ezt hallva az egész terem oda fog nézni, de ha csak nem egy 200+ kilos felhuzás után esett le a vége, a legtöbben azt fogják gondolni, hogy talán kisebb súlyokkal kéne edzened, ha nem vagy képes normálisan lerakni.
Azon túl, hogy megijeszthetsz és zavarhatsz vele másokat, rád nézve is rendkívül balesetveszélyes.

- Végezetül a legfontosabb, hogy figyeljünk oda egymásra, segítsünk mindenkinek aki bajba kerülne és ne féljünk segítséget kérni, ha valamiben elakadnánk, vagy bizonytalanok lennénk.

A definiált farizmokért

A legtöbb női kliensem formásabb popsit szeretne, amihez bizony elengedhetetlen egy bizonyos mennyiségű izomzat felépítése. Elvégre az izom fogja adni a formát ha a felesleget lepucoltuk. Ezért a fenekünket intezíven és rendszeresen megkell edzenünk, nem elég a szimpla fogyókúra ahhoz, hogy valóban definált és formás feneket alakítsunk magunknak.
elolvasom
Súlyok nélkül nincs izomtömeg
- Ha a feneked növelése a cél, a súlyok használata és azok progresszív növelése lesz az egyik legfontosabb. Minél nagyobb feneket szeretnél, annál nagyobb súlyokra lesz szükséged, ahogy haladsz erőnlétben, ezért folyamatosan növelned kell majd a terhelést. Súlyzós edzés nélkül nincs nagy kerek fenék! Ez egy olyan dolog amit nem lehet elcsalni.

- Persze vannak akik igen szerencsés genetikával rendelkeznek, ami kombinálva van korábbi sportmúlttal, de amikor kerek fenekű sportos nőket látsz, biztos lehetsz benne, hogy szinte mind keményen megdolgoztak érte a rendszeres súlyzós edzéssel.

- Ahhoz hogy nőjjenek az izmaid kalória többletben kell lenned. A magasabb kalória többlet teszi lehetővé az izom építését. Az úgynevezett szálkásítás során a zsírfelesleget tüntetjük el, ami az izmokat takarja. A diétázást követően akkor lesz az izmoknak tónusa és formája, ha előtte már építettünk oda valamit.

- Természetesen nagyon sokmindentől függ ki-mennyi izomtömeggel rendelkezik alapvetően, de ha túltoljuk a fogyózást megfelelő izomtömeg nélkül nem lesz formánk. Érdemes azzal is számolni, hogy a fogyás során a zsír mellett szinte elkerülhetetlen valamennyi izom elvesztése is, ezért kiemelkedően fontos lesz a magas fehérje bevitel. Hiába a sok edzés, ha nincs, ami beépüljön.
Terhelés és regeneráció
- Az izomnövekedés a pihenés során történik. Amikor pihensz, a tested elkezdi helyreállítani és építeni az izmokat az edzés során keletkezett mikrosérülésekből. Ez a folyamat járul hozzá az izomtömeg növekedéséhez és az erőnlét növekedéséhez.

-Kiemelten fontos a rendszeres és megfelelő mennyiségű alvás az izomcsoportok regenerációja mellett. Ha kellőképpen megterhelsz egy izomcsoportot az adott edzésen, annak akár több nap pihenő is szükséges lehet.

- Bizonyos gyakorlatokhoz, mint például a guggolás rendkívül nagy segítséget nyújt egy megfelelő törzsizomzat. Az erős törzsizomzat segít abban, hogy hatékonyabban tudj erőt átvinni a farizomra, mely elengedhetetlen a sikeres edzéshez és a farizom kellő megterheléséhez.
Szumo guggolás kézisúlyzóval
- A gluteus izmok három fő részből állnak: nagyfarizom, középső farizom, és kis farizom. Ezek együttes és rendszeres terhelése fogja adni idővel a definiált farizmokat, ezért az alapgyakorlaton túl, számos koncentrált mozdulatsort is alkalmaznunk kell.